دسته‌بندی نشده

محصولات فشار ضعیف زیمنس: انواع و کاربرد

siemens-low-voltage-products-types-and-application

محصولات فشار ضعیف زیمنس به طور گسترده در صنعت و خانه استفاده می شود. این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که آنها چه محصولاتی هستند، برای چه چیزی می توان از آنها استفاده کرد و چگونه از آنها به درستی استفاده کرد. محصولات فشار ضعیف زیمنس با دو هدف اصلی طراحی شده اند: قابلیت اطمینان و ایمنی. آنها به ویژه برای اتوماسیون، توزیع برق، انتقال و سیستم های حفاظتی مناسب هستند. در این مقاله به ویژگی های این اجزا نیز پرداخته خواهد شد.

 

محصولات فشار ضعیف زیمنس چیست؟

محصولات فشار ضعیف اجزای الکتریکی یک دستگاه هستند که برای کار در ولتاژهای زیر 100 ولت طراحی شده اند.

آنها معمولاً دارای یک فرم فاکتور مشابه (مانند دوشاخه، سوکت یا کابل) و قطعات طراحی مشابه هستند. تفاوت اصلی این است که اجزای آنها (مانند فیوزها، ترانسفورماتورها و قطع کننده های مدار) کوچکتر هستند. این بدان معناست که محصولات ولتاژ پایین باید با دقت بیشتری نسبت به همتایان ولتاژ بالاتر خود نصب شوند. یادداشت های مهم:

 1. آنها باید فقط در سمت زمین نشده یک قطع کننده مدار یا فیوز استفاده شوند (زمانی که یک زن را به برق متصل می کند می توان سرخ کرد).
 2. حتی اگر ولتاژ یک قطع کننده مدار یا فیوز فقط چند ولت باشد، جریان فشرده شده توسط آن می تواند از ده ها آمپر تجاوز کند.

 

چه زمانی باید از محصولات فشار ضعیف زیمنس استفاده کنم؟

محصولات فشار ضعیف زیمنس اغلب برای محافظت از تجهیزات الکتریکی در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه و اضافی استفاده می شوند. به عنوان مثال می توان از آنها در کارخانه های صنعتی برای جلوگیری از آتش سوزی استفاده کرد. همچنین می توان از آنها در لوازم خانگی مانند کتری برقی و اجاق گاز استفاده کرد.

با این حال، آن‌ها برای سیستم‌های اتوماسیون که ممکن است در معرض خطر آسیب رساندن به کنترل‌ها یا اجزای معیوب متکی به EMF پشتی (از جمله بسیاری از سیستم‌های کنترل مدرن) باشند، چندان مناسب نیستند. همچنین اگر محصول آسیب ببیند، خطر تصادفات مرگبار وجود دارد – برای مثال اگر یک جعبه پلاستیکی ذوب شود. برخی از محصولات فشار ضعیف و ویژگی های آنها: 1. ترانسفورماتور فشار ضعیف:

 • ترانسفورماتور فشار ضعیف محصولی سنگین و حجیم است که می تواند تا 2.4 کیلوگرم وزن داشته باشد.
 • به طور کلی، ترانسفورماتور دارای پیچ های سیم زیادی است. ولتاژ خروجی می تواند 5-600 ولت باشد.
 • آنها مدار الکترونیکی نداشتند اما یک آهنربای الکتریکی به شکل مستطیل با کلاهک های انتهایی در یک طرف هسته و طرف دیگر بدنه با دو پایانه مخروطی شکل که می توانستند برای تکمیل مدار به هم متصل شوند.

 

کاربرد محصولات فشار ضعیف زیمنس

محصولات فشار ضعیف زیمنس برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند. آنها در فرآیندهای صنعتی برای حفاظت الکتریکی، علاوه بر لوازم خانگی مانند کتری و اجاق گاز برقی و برای اتصال به خط تلفن استفاده می شوند. آنها حتی در تجهیزات پزشکی (به عنوان مثال، پمپ های انسولین) برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و شوک الکتریکی استفاده می شوند.

با این حال، این محصولات فقط باید در سمت ارت نشده یک قطع کننده مدار یا فیوز استفاده شوند. Siemens همچنین محصولاتی با فشار ضعیف برای سیستم‌های اتوماسیون تولید می‌کند که ممکن است برای کنترل یا سایر اجزای معیوب که به Back-EMF متکی هستند (از جمله بسیاری از سیستم‌های کنترل مدرن) خطرناک باشند. همچنین اگر محصول آسیب ببیند، خطر تصادفات مرگبار وجود دارد – برای مثال اگر یک جعبه پلاستیکی ذوب شود.

هدف محصولات فشار ضعیف محافظت از دستگاه های الکتریکی از اضافه بار، اتصال کوتاه و اضافه بار است.

آنها از دو نوع ساخته شده اند. یکی از محصولات رایج کم ولتاژ است که اغلب در فرآیندهای صنعتی برای حفاظت الکتریکی استفاده می شود. دوم محصولات اتوماسیونی است که در سیستم اتوماسیون استفاده می شود و نمی توان مستقیماً از آنها استفاده کرد. دستگاه های ولتاژ پایین همیشه دارای یک واحد منبع تغذیه (PSU) با خروجی ولتاژ پایین و یک دستگاه ایمنی (دستگاه محافظ) در انتهای آن هستند. در حال حاضر استانداردی برای نام این تجهیزات وجود ندارد (زیمنس از اصطلاحات DIN EN 61643 استفاده می کند).

ترانسفورماتورهای فشار ضعیف عمدتاً سه نوع هستند: ترانسفورماتورهای هسته فولادی، ترانسفورماتورهای هسته آهنی و ترانسفورماتورهای هسته حلقوی.

محصولات فشار ضعیف به انواعی تقسیم می شوند که یا همان کار را انجام می دهند یا از نظر شکل، خروجی و سطح ایمنی متفاوت هستند. انواع زیر از محصولات فشار ضعیف قابل استفاده است:

 

1. کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف نوع کوچکی از کابل است که عمدتاً برای کاربردهای سیم داخلی استفاده می شود. معمولا برای دوربین های امنیتی، خطوط تلفن، اینترنت و کابل های شبکه استفاده می شود. استفاده از کابل ولتاژ پایین به جلوگیری از خطر آتش سوزی کابل کشی ناشی از بخاری های الکتریکی یا بخاری هایی که عایق بندی ضعیفی دارند و همچنین خطرات دیگری مانند شوک الکتریکی ناشی از جریان های نشتی جریان کوچک در اتصالات کابل (مانند سیستم های اسپرینکلر) کمک می کند.

 

2. کابل ابزار دقیق فشار ضعیف

کابل ابزار دقیق فشار ضعیف یک کابل با اندازه متوسط است که عمدتاً برای کاربردهای سیم داخلی استفاده می شود – معمولاً در دوربین های امنیتی، خطوط تلفن و کابل های اینترنت استفاده می شود. این کابل ولتاژ پایین دارای درجه عایق برابری با کابل های فشار ضعیف نیست. ممکن است در اثر آتش سوزی یا شوک الکتریکی به دلیل عایق ضعیف در اتصالات یا اتصالات آسیب ببیند.

 

3. مجرای فشار ضعیف

لوله فشار ضعیف محصولی با اندازه متوسط است که عمدتاً برای کاربردهای سیم داخلی (مانند تلفن، سیستم های گرمایشی) استفاده می شود. شبیه کابل های ولتاژ پایین است با این تفاوت که دارای چندین جعبه فلزی داخلی (به عنوان مثال پلی اتیلن) است که رسیدن گرما به هادی ها را بسیار دشوار می کند. بنابراین می توان از آن در مناطق آتش سوزی استفاده کرد.

 

4. کلید فشار ضعیف

کلید فشار ضعیف محصول کوچکی است که مدار را در ولتاژ پایین (مثلاً 130 ولت) قطع می کند. هیچ قطعه متحرکی ندارد و با دست قابل استفاده است. باز شدن کنتاکت ها نیروی الکترومغناطیسی تولید می کند که باعث باز شدن اتصال می شود. این سوئیچ عمدتاً برای محافظت از وسایل الکتریکی در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه (به عنوان مثال، هنگام خطای الکتریکی) و اضافی (یعنی زمانی که برق بیش از حد وجود دارد) استفاده می شود.

 • کلید اتوماتیک زیمنس : کلید اتوماتیک زیمنس یا MCCB قطعه ای از ماشین آلات الکترومکانیکی نوآورانه است. این ابزار به طور خاص برای محافظت از مدارهای الکتریکی از اضافه بار، اتصال کوتاه و غیره طراحی شده است. در اینجا، هدف اصلی این است که مطمئن شوید که مدار از آسیب های جریان اضافی محافظت می شود. MCCB ها در ولتاژها و فرکانس های مختلف برای صنایع مختلف موجود هستند.
 • کلید مینیاتوری زیمنس : کلید مینیاتوری (MCB) دستگاه های الکترومکانیکی هستند که برای محافظت از مدار در برابر جریان بیش از حد استفاده می شوند. کلید MCB به عنوان جایگزینی برای فیوز استفاده می شود که به عنوان یک کلید در کنترل جریان غیر طبیعی جریان عمل می کند. می توان آن را بدون عملیات دستی دوباره بست و پس از یک بار استفاده قابل استفاده مجدد است.
 • کلید محافظ جان زیمنس : RCCB های زیمنس اجزای همه کاره در سیستم های الکتریکی هستند که به گونه ای طراحی شده اند که در صورت وجود خطا به سرعت از کار بیفتند تا مدت زمان نوردهی را برای جلوگیری از موقعیت های خطرناک به حداقل برسانند. این RCCB های جمع و جور و مدولار به گونه ای طراحی شده اند که نصب آنها را در تابلوهای برق یا تابلوهای توزیع آسان می کند. الکزو به عنوان راه حل نهایی برای ارائه محصولات جامع، تعهد به کیفیت، انطباق با استانداردهای بین المللی مرتبط و رویکرد مشتری محور ظاهر می شود.
 • کلید هوایی زیمنس
 • کنتاکتور زیمنس : کنتاکتور زیمنس به معنای قابلیت اطمینان کنتاکت بالا، استقامت طولانی مدت و قابلیت استفاده در شرایط بحرانی است. کنتاکتور الکتریکی یک رله بزرگ برای روشن و خاموش کردن بارهای الکتریکی در موتورها و سایر بارهای پرقدرت است.
 • بیمتال زیمنس : بیمتال زیمنس به جسمی گفته می شود که از دو فلز مجزا تشکیل شده است که توسط یک فرآیند متالورژیکی به یکدیگر متصل شده اند. برخلاف آلیاژها که مخلوطی از دو یا چند فلز هستند، دو فلزات از لایه‌هایی از فلزات مختلف تشکیل شده‌اند که ویژگی‌های فردی خود را حفظ می‌کنند. دو فلزی را می توان محصولات دو فلزی یا مواد دو جزئی نیز نامید. بیمتال زیمنس سری 3RU در خانواده تجهیزات فشار ضعیف زیمنس SIRIUS قرار دارد.

 

5. قطع سریع فشار ضعیف

قطع سریع فشار ضعیف محصول کوچکی است که عمدتاً برای کاربردهای سیم داخلی (مانند تلفن، سیستم های گرمایش) استفاده می شود. شبیه کابل های ولتاژ پایین است با این تفاوت که دارای یک صفحه گردان و یک پیچ تخلیه است که به آن اجازه می دهد در هر نقطه از سیستم سیم کشی از منبع تغذیه جدا شود. بنابراین می توان آن را به راحتی از مدارهایی (مانند سیستم های آبپاش) که در اثر آتش آسیب دیده اند جدا کرد.

 

6. فیوزهای ولتاژ پایین

فیوزهای فشار ضعیف محصولات کوچکی هستند که از مدار در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه یا خرابی مکانیکی اضافی محافظت می کنند (به عنوان مثال، اگر برخی از قطعات سیم کشی شکسته شوند و جریان الکتریکی را آزاد کنند).

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *