دسته‌بندی نشده

Open PLC چیست؟

What-is-an-Open-PLC

برای برنامه نویسی یک PLC، باید برنامه ای را روی رایانه خود بنویسم و آن را در PLC دانلود کنم.

برای اینکه بتوانم برنامه را روی کامپیوتر خود بنویسم، به نرم افزار برنامه نویسی نیاز دارم، درست است؟ من نمی توانم فقط لپ تاپ خود را باز کنم و شروع به نوشتن کد کنم.

به عنوان مثال، برای نوشتن کد به زبان C++ در رایانه، باید یک ویرایشگر برنامه نویسی نرم افزاری مانند ویژوال استودیو داشته باشم.

این ویرایشگر نرم افزار برنامه نویسی به من این امکان را می دهد که کدها را به زبان C++ در رایانه خود بنویسم. در واقع، ویژوال استودیو به عنوان یک محفظه در رایانه من برای نگهداری کدهای من کار می کند.

برنامه نویسی PLC زیمنس تفاوتی ندارد. برای نوشتن یک برنامه PLC روی کامپیوترم، ابتدا باید نرم افزار برنامه نویسی را نصب کنم تا بتوانم کدها را شروع کنم.

فرض کنید من سه PLC دارم. برای سادگی، من آنها را PLC A، PLC B و PLC C می نامم.

 64f0e3490852e3967fecaa5a_PLC-programming

PLC A را فقط با نرم افزار A می توان برنامه ریزی کرد، PLC B را فقط با نرم افزار B و PLC C را می توان با نرم افزار C برنامه ریزی کرد اما با نرم افزار D و نرم افزار E نیز قابل برنامه ریزی است.

 

OPEN PLC چیست؟

بنابراین PLC A فقط با نرم افزار A قابل برنامه ریزی است. یعنی برای برنامه ریزی این PLC باید نرم افزار A را روی کامپیوترم نصب کنم تا بتوانم شروع به نوشتن کد کنم! از آنجایی که من فقط می توانم از نرم افزار A برای برنامه نویسی استفاده کنم، این را PLC بسته می نامم.

این PLC فقط با نرم افزار B قابل برنامه ریزی است.

اما چیزها برای PLC C متفاوت است. برخلاف دو PLC دیگر، این PLC را می توان با نرم افزار C برنامه ریزی کرد اما می توان آن را با نرم افزار D و نرم افزار E نیز برنامه ریزی کرد. این چیزی است که ما به آن OPEN PLC می گوییم.

64f0e3491127a44305058065_Closed-PLC-vs-open-PLC

OPEN PLC نوع جدیدی از PLC است که فقط به یک نرم افزار برنامه نویسی محدود نمی شود و می تواند توسط برخی نرم افزارهای برنامه نویسی دیگر نیز برنامه ریزی شود.

 

نمونه هایی از OPEN PLC

می توانید PLCnext را از Phoenix Contact به عنوان یک OPEN PLC در نظر بگیرید. نرم افزار اصلی برنامه نویسی که می توان برای برنامه نویسی این PLC جدید استفاده کرد PLCnext Engineer است.

اما علاوه بر آن، این PLC می تواند برنامه های ایجاد شده توسط نرم افزارهای برنامه نویسی دیگر مانند Visual Studio یا Eclipse را نیز اجرا کند. Visual Studio و Eclipse نرم افزارهای برنامه نویسی هستند که می توان از آنها برای نوشتن کد در C++ استفاده کرد.

64f0e3493fd1dc1a18981db6_Open-PLC

 

مزایای OPEN PLC

حالا ممکن است بپرسید، پس چه؟ مزیت OPEN PLC چیست؟ با این PLC که با PLC کلاسیک بسته قابل انجام نیست چه کاری می توانم انجام دهم؟

خوب، مزیت اصلی OPEN PLC در مقایسه با PLC بسته این است که با توجه به انعطاف پذیری، می توانید این PLC را با استفاده از زبان های برنامه نویسی سطح بالاتر مانند C++ اجرا کنید.

برای مثال، برگردیم به مثال اولیه ای که در ابتدای این مقاله داشتیم، برای PLC A، من فقط می توانم از نرم افزار A برای برنامه نویسی استفاده کنم و از آنجایی که این یک PLC کلاسیک است، نرم افزار A فقط از زبان های برنامه نویسی معمولی PLC مانند ladder پشتیبانی می کند. منطق، نمودار بلوک تابع و متن ساخت یافته.

همین امر در مورد PLC B نیز صدق می کند زیرا این نیز یک PLC بسته و کلاسیک است.

اما برای PLC C می توانم از نرم افزار C برای برنامه ریزی این PLC با استفاده از زبان های برنامه نویسی معمولی PLC استفاده کنم. همچنین می توانم از نرم افزار D و نرم افزار E برای سایر زبان های برنامه نویسی سطح بالا مانند C++ استفاده کنم.

به عنوان مثال، با PLCnext، من می توانم از PLCnext Engineer برای نوشتن کد در زبان های برنامه نویسی معمولی PLC مانند ladder logic، نمودار بلوک تابع و لیست دستورات استفاده کنم و می توانم از Visual Studio یا Eclipse برای نوشتن کدها در C++ استفاده کنم.

با استفاده از C++ می‌توانم برنامه‌هایی بنویسم که ممکن است نتوانم با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی معمولی PLC بنویسم. بنابراین مزیت Open PLC انعطاف پذیری بیشتر و گزینه های بیشتر در مقایسه با PLC کلاسیک بسته است.

64f0e349b2be6af4f7f213fd_Open-PLC-advantages

نتیجه

OPEN PLC یک نوع نسل بعدی PLC است که فقط به یک نرم افزار برنامه نویسی محدود نمی شود. این می تواند زبانهای سطح بالاتر را که توسط سایر نرم افزارهای برنامه نویسی نیز برنامه ریزی شده اند ، داشته باشد.

این امر انعطاف پذیری بیشتری در هنگام استفاده از سایر زبانهای برنامه نویسی برای برنامه ریزی PLC به ما می دهد.

امیدوارم این مقاله کوتاه به شما کمک کند تا این مفهوم جدید PLC را بهتر درک کنید. برای درک بیشتر پی ال سی میتوانید به مقاله پی ال سی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *