دسته‌بندی نشده

کلید اتوماتیک (MCCB) چیست ؟

ezgif.com-optiwebp

در دنیای امروز نیاز به برق در حال افزایش است. ما نه تنها ارزش برق را در زمان کمبود آن درک می کنیم، بلکه باید از روش های هوشمند برای صرفه جویی در برق نیز اطمینان حاصل کنیم. برای مقابله با این موضوع، دستگاه های کنترل برق برای نظارت بر جریان جریان نصب می شود.

گاهی اوقات سرریز جریان و اتصال کوتاه می تواند به طور بالقوه به مدار آسیب برساند. تابلو برق ولتاژ پایین برای محافظت از مدارها در مواقع عدم قطعیت استفاده می شود. در این مقاله، ما توضیح خواهیم داد که کلید اتوماتیک (MCCB) چیست ؟

MCCB چیست؟

MCCB مخفف مورد استفاده برای قطع کننده های مدار قالبی است که برای محافظت از مدار الکتریکی و اجزای آن در برابر جریان بیش از حد استفاده می شود. اگر این جریان در زمان مناسب جدا نشود، منجر به اضافه بار یا اتصال کوتاه می شود. این دستگاه ها دارای طیف وسیعی از فرکانس هستند که آنها را برای کاربردهای متعدد برای محافظت از مدارهای الکتریکی مناسب می کند. آنها در رتبه بندی های فعلی از 15 آمپر تا 2500 آمپر در دسترس هستند و آنها را در برنامه های کم مصرف و پرمصرف قابل استفاده می کند. با مراجعه به قسمت فروشگاه وب سایت ما می توانید کلید اتوماتیک زیمنس را با بهترین قیمت خریداری کنید.

 

mccb-siemens-1223

وظایف کلید اتوماتیک

 • محافظت در برابر اضافه بار
 • حفاظت از خطای الکتریکی
 • روشن و خاموش کردن مدارها

کلید های اتوماتیک را می توان به صورت خودکار و دستی جدا کرد و به طور برجسته به عنوان جایگزینی برای MCB ها (فیوز مینیاتوری) در سیستم های PV استفاده می شود. MCCB SIEMENS در یک محفظه قالبی قرار می گیرند تا از گرد و غبار، باران، روغن و سایر مواد شیمیایی محافظت کنند.

از آنجایی که این دستگاه‌ها با جریان بالا سر و کار دارند، هر از گاهی نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب دارند که می‌توان آن را با تمیز کردن، روغن کاری و آزمایش منظم انجام داد.

از تجهیزات الکتریکی خود محافظت کنید

تمام تجهیزات الکتریکی شما برای عملکرد بهتر به یک جریان ثابت نیاز دارند. نصب MCCB یا MCB بسته به جریان بار بسیار مهم است. با انجام این کار، سیستم های کنترل ماشین ظریف را می توان با جداسازی منبع تغذیه در هنگام خطای الکتریکی محافظت کرد.

جلوگیری از آتش سوزی

کلیدهای اتوماتیک که استانداردهای صنعت را برآورده می کنند و کیفیت خوبی دارند برای اطمینان از حداکثر ایمنی پیشنهاد می شوند. این دستگاه های الکترومغناطیسی عیب را در مواقع موج برق یا اتصال کوتاه تشخیص می دهند تا از آتش، گرما و انفجار محافظت کنند.

اجزاء و مشخصات کلید اتوماتیک

 • قاب
 • مکانیزم عملیاتی
 • خاموش کننده قوس
 • واحد سفر

قاب

همچنین به عنوان محفظه قالب‌گیری شناخته می‌شود، فضایی را برای محفظه عایق‌شده برای نصب تمام اجزای قطع کننده مدار فراهم می‌کند. این از یک رزین کامپوزیت ترموست یا یک پلی استر شیشه ای ساخته شده است تا استحکام دی الکتریک بالایی را در طراحی فشرده خود ارائه دهد. این نام بسته به نوع اندازه کیس قالب‌گیری شده اختصاص داده می‌شود و بیشتر برای توصیف ویژگی‌های بریکر (حداکثر درجه‌بندی ولتاژ و جریان) استفاده می‌شود.

مکانیزم عملیاتی

باز و بسته شدن کنتاکت ها از طریق مکانیزم عملیاتی انجام می شود. سرعت باز و بسته شدن کنتاکت ها با سرعت حرکت دسته تعیین می شود. اگر مخاطبین خاموش شوند، می‌توانید دستگیره را در وسط راه ببینید. غیرممکن است که بریکر را در حالت روشن قرار دهید، به این حالت “بدون سفر” نیز می گویند.

هنگامی که بریکر خاموش می شود، یعنی اگر دستگیره در وسط راه قرار دارد، باید ابتدا به حالت خاموش و سپس به وضعیت روشن منتقل شود. در مورد بریکرهایی که در گروهی مانند تابلوهای تابلو نصب شده اند، موقعیت های مختلف دسته برای کشف مدار معیوب مفید است. تعداد کمی از شکن ها با یک سفر دستی برای آزمایش مکانیسم همراه هستند.

خاموش کننده آرک

خاموش کننده آرک: هنگامی که یک قطع کننده مدار جریان جریان را قطع می کند، آرک الکتریکی ایجاد می شود. عملکرد خاموش کننده آرک محدود کردن و تقسیم آن آرک و در نتیجه خاموش کردن آن است. محفظه اطفاء آرک در یک جعبه عایق با مقاومت بالا محصور شده است که عمدتاً از پشته ای از صفحات فولادی تشکیل شده است. هنگامی که کنتاکت ها به دلیل وقفه تقسیم می شوند، جریانی که از ناحیه یونیزه کنتاکت ها می گذرد، میدان مغناطیسی در اطراف قوس و خاموش کننده آرک ایجاد می کند.

خطوط میدان مغناطیسی ایجاد شده در اطراف آرک ، آرک را به داخل صفحات فولادی هدایت می کند. سپس گاز دیونیزه می شود و قوس جدا می شود و اجازه می دهد خنک شود. MCCB های استاندارد از جریان خطی از طریق کنتاکت ها استفاده می کنند و در شرایط اتصال کوتاه، نیروی کوچکی ایجاد می شود که به باز کردن کنتاکت ها کمک می کند.

بیشتر عمل باز شدن توسط انرژی مکانیکی ذخیره شده در خود مکانیسم سفر ایجاد می شود. این به این دلیل است که جریان در هر دو کنتاکت در یک جهت جریان می یابد و یکدیگر را جذب می کند. بریکرهای جدیدتر از یک حلقه معکوس با جریان در جهات تقریبا مخالف استفاده می کنند. این یک عمل دافعه ایجاد می کند و منجر به نیروی ضربه بیشتر می شود. این نیرو به خاموش کردن سریع قوس کمک می کند و باعث می شود که کنتاکت ها سریعتر باز شوند. نیرو با اندازه جریان خطا نسبت مستقیم دارد. هرچه خطا بیشتر باشد، نیرو بیشتر است و کنتاکت ها سریعتر باز می شوند.

Trip Unit

Trip Unit مغز کلید مدار است. عملکرد کلیدی یک یونیت خاموش کردن مکانیسم عملکرد در صورت اتصال کوتاه یا جریان اضافه بار پایدار است. قطع کننده های مدار قالب گیری معمولی از واحدهای تریپ الکترومکانیکی استفاده می کنند. حفاظت از یک مدار شکن با ترکیب یک دستگاه حساس به دما با یک دستگاه الکترومغناطیسی حساس به جریان، که هر دو به صورت مکانیکی بر روی مکانیسم حرکت کار می کنند، ارائه می شود.

واحدهای تریپ یونیت اکنون در دسترس هستند و می توانند به طور قابل توجهی حفاظت و نظارت بسیار پیشرفته تری را ارائه دهند. بیشتر قطع کننده های مدار قالبی از یک یا چند عنصر مختلف برای تامین حفاظت مدار برای کاربردهای مختلف استفاده می کنند. این عناصر تریپ از اضافه بارهای حرارتی، اتصال کوتاه و خطاهای زمین آرک دار جلوگیری می کند.

کلید های اتوماتیک معمولی یک واحد تریپ الکترومکانیکی ثابت یا قابل تعویض را ارائه می دهند. اگر برای یک قطع کننده تریپ ثابت نیاز به رتبه بندی تریپ جدید است، کل بریکر باید تعویض شود. واحدهای تریپ قابل تعویض به عنوان شاخه های رتبه بندی نیز شناخته می شوند. برخی از بریکرها قابلیت تعویض بین واحدهای تریپ الکترومکانیکی و الکترونیکی را در یک قاب ارائه می دهند.

برای اطمینان از کارایی MCCB در عملکرد آن، تعمیر و نگهداری منظم از جمله بازرسی بصری، تمیز کردن و آزمایش باید انجام شود.

 

کاربردهای MCCB

MCCB ها برای کنترل جریان های بالا طراحی شده اند و به طور گسترده در کاربردهای سنگین مانند تنظیمات تریپ قابل تنظیم برای برنامه هایی با جریان کم، محافظ موتورها، محافظت از بانک های خازن، ماشین های جوشکاری، محافظ ژنراتورها و فیدرهای الکتریکی استفاده می شوند.

مشخصات MCCB

 • Ue – ولتاژ عملیاتی نامی.
 • رابط کاربری – ولتاژ عایق نامی.
 • Uimp – ولتاژ مقاومت در برابر ضربه.
 • در – جریان نامی نامی.
 • ICS – ظرفیت قطع اتصال کوتاه سرویس.
 • Icu – ظرفیت قطع اتصال کوتاه نهایی.

difference-between-mcb-and-mccb

تفاوت بین MCB و MCCB

MCB

MCCB

مخفف

Miniature Circuit Breaker

Moulded Case Circuit Breaker

حفاظت

سیستم را از جریان اضافه بار محافظت می کند

سیستم را در برابر دمای بیش از حد و جریان اتصال کوتاه محافظت می کند

جریان اتصال کوتاه

1800A

10kA – 200kA

Tripping Circuit

ثابت

متحرک

روشن/خاموش از راه دور

ندارد

دارد

استفاده

مدارهای ولتاژ پایین

مدارهای جریان سنگین

کاربرد

داخلی

صنایع بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *