دسته‌بندی نشده

کلید مینیاتوری چیست و چگونه کار می کند؟

what-is-an-mcb

در اوایل دهه 1960، مردم شروع به استفاده از سیم فیوز به عنوان محافظت در برابر بار اضافی الکتریکی و گرما کردند. در آن زمان مؤثر بود، اما این روزها ابزار کارآمد دیگری وجود دارد. و مردم از این ابزار به عنوان MCB یاد می کنند. MCB به کلید مینیاتوری اشاره دارد. اگر دانش زیادی در مورد MCB ها ندارید، این مقاله راهنمای شما برای یادگیری همه چیزهایی است که باید بدانید. از سوال اول شروع کنید.

 

MCB چیست؟

فیوز مینیاتوری MCB یا کلید مینیاتوری زیمنس یک وسیله ایمنی است. این برای محافظت از مدارهای الکتریکی از بارگذاری بیش از حد با باز کردن مدار در صورت وجود نقص در مدار طراحی شده است. این برای محافظت از مدارهای الکتریکی در برابر آسیب یا آسیب ناشی از جریان اضافه بار، اتصال کوتاه و سایر خطاهای داخل مدار طراحی شده است.

MCBها به ‌عنوان دستگاه‌های استراحت تکی با رتبه ‌بندی جریان تریپ در دسترس هستند. این رتبه‌ بندی‌ها تا 30 آمپر برای تابلوهای برق پر قدرت و واحدهای کوچک‌تر برای بارهای سبک ‌تر مانند روشنایی خانگی و مدارهای لوازم خانگی متغیر است.

کلیدهای مینیاتوری معمولا یک دکمه تست برای بررسی اینکه آیا زنده هستند یا نه دارند. بسته به نوع فیوز مینیاتوری، هدف آن ممکن است مانند یک قطع کننده مدار در راه باشد. که می تواند در برابر جریان اضافی و خطاهای الکتریکی محافظت کند. اما، کلید مینیاتوری از چندین جهت با کلیدهای مدار معمولی متفاوت است.

MCB را می توان در بیشتر موارد با یک کنتاکتور کمکی در هنگام تعیین حفاظت از جریان اضافی مورد نیاز جایگزین کرد. توصیه می شود اگر می خواهید یک پیمانکار ثبت شده را جایگزین کنید، استخدام کنید. فیوز مینیاتوری برای محافظت از مدارها در برابر جریان اضافه و اضافه بار استفاده می شود.

دانستن این موضوع باعث می شود در مورد اینکه چه چیزی MCB ها را از کلیدهای معمولی متفاوت می کند تعجب کنید؟ یک فیوز مینیاتوری به اندازه یک بسته کارت فشرده است. طراحی شده برای نصب در یک محفظه با استفاده از یک اتصال یکپارچه به نام “housing”. محفظه دارای پایانه هایی در هر طرف است که به سیم هایی که از دو سر مدار محافظت شده می آیند متصل می شوند. MCB ها تا 30A در دسترس هستند. MCB دارای یک واحد یا کنتاکت است که جریان جریان را در صورت جریان اضافه بار، اتصال کوتاه یا سایر خطاها در مدار قطع می کند.

کلید مینیاتوری چگونه کار می کند؟

اگر مازاد برق فعلی شما به نحوی نزدیکتر یا بیشتر از حد ایمنی شما باشد، ساده است. کلید مینیاتوری به طور خودکار فعال می شود. کلیدهای مینیاتوری تنها زمانی خاموش می شوند که جریان اضافی ناشی از جریان خطا و جریان اضافه بار دریافت کنند. مکانیسم الکتریکی آن متفاوت عمل می کند. به این معنی که قطعات مزاحم در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه یکسان نیستند. در صورت اضافه بار، گرما و خم شدن، فیوز مینیاتوری شما به طور خودکار فعال و دشارژ می شود.

نقش حفاظت اضافه بار حرارتی MCB

نقش اصلی حفاظت از اضافه بار حرارتی فیوز مینیاتوری قطع جریان از طریق مدار هنگام تشخیص بار غیرعادی زیاد است. این کلید مینیاتوری از طریق یک بیمتال انجام می شود. بیمتال شبیه عنصر گرمایش در محدوده الکتریکی است. اما، با یک تفاوت بسیار مهم: کلیدهای مینیاتوری برای باز کردن یا تنظیم مجدد پس از خاموش شدن طراحی شده اند.

 

نقش حفاظت از اتصال کوتاه سیم پیچ قطع کننده MCB

هنگامی که یک خطا رخ می دهد، جریانی در مدار معیوب جریان می یابد که به طور معمول از طریق سیم پیچ قطع می شود. که باعث می شود میدان مغناطیسی در هسته فرو بریزد و برق مدار قطع شود. نکته: توجه به این نکته ضروری است که کلیدهای مینیاتوری با بارهای سنگین تر بهتر عمل می کنند. همچنین فیوز مینیاتوری مقاومت کمتری در برابر جریان های الکتریکی دارند.

انواع MCB

به طور کلی، MCB دارای پنج نوع مختلف است که عبارتند از A، B، C، D و Z.

اما تمرکز شما باید فقط بر روی سه نوع باشد:
نوع B: مخصوص ولتاژ پایین و کاربردهای خانگی که آن را به ولتاژ بالا حساس می کند. مدار شکن نوع B برای وسایل برقی کم مصرف طراحی شده است و معمولاً از 3 تا 5 بار کار می کند تا بار کامل داشته باشد.
نوع C: اگر مالکیت تجاری یا صنعتی دارید MCB نوع C چیزی است که باید در نظر بگیرید. این برای دستگاه های قدرتمند مناسب است. معمولاً از 5 تا 10 بار حرکت می کند تا جریان بار کامل داشته باشد.
نوع D: نوع D دو برابر بهتر از نوع C است، تا 20 بار برای بارگذاری جریان حرکت می کند. سفارشی برای برق سنگین، مانند ساختمان های صنعتی و تجاری سنگین.

 

انتخاب MCB

فرآیندهای انتخاب MCB هنگام انتخاب کلیدهای مینیاتوری بسیار مهم هستند. دانستن نقش های مختلف کلیدهای مینیاتوری که شامل خاموش کردن، سوئیچینگ یا محافظت می شود، حیاتی است. MCB شما باید برای نیازهای خاص شما طراحی شود و تمام مقررات و کدهای ایمنی را رعایت کند.
چندین فاکتور وجود دارد که باید در طول فرآیندهای انتخاب کلید مینیاتوری خود در نظر بگیرید، شما نمی توانید به طور تصادفی بروید و یکی را خریداری کنید. مشخصات قطع، ظرفیت قطع و تعداد سوئیچ ها سه فاکتور اساسی در انتخاب مدار شکن مینیاتوری هستند. در انتخاب کلیدهای مینیاتوری باید دقت زیادی داشته باشید زیرا کوچکتر و حساس تر از کلیدهای استاندارد هستند.

 

تفاوت بین MCB و RCD

قبل از اینکه تفاوت بین MCB و RCD را تشخیص دهیم، ابتدا باید تشخیص دهیم که RCD چیست. RCD یک دستگاه جریان باقیمانده است که برای محافظت در برابر شوک الکتریکی و آسیب طراحی شده است. نقش اصلی آن تشخیص هر گونه نشانه عدم تعادل جریان است، اگر این اتفاق بیفتد برق به طور خودکار خاموش می شود. بنابراین RCD ها دستگاه های نجات دهنده زندگی هستند.
در مقایسه با MCB ها، RCD ها در مورد سطوح حفاظت شخصی بسیار بهتر هستند. همانطور که مشاهده کردید، MCB ها مانند یک سوئیچ دستی کار می کنند، اما فقط در صورت اضافه بار و اتصال کوتاه. بنابراین تفاوت این است که نقش MCB ها محافظت از مدار است، در حالی که RCD ها نقش مهم تری دارند که محافظت از جان افراد است.

سوالات متداول

آیا کلیدهای مینیاتوری برای خانه من کار می کنند؟
فیوز مینیاتوری در خانه هایی که گاه به گاه بار اضافی و اتصال کوتاه را تجربه می کنند عالی عمل می کند، اما با دستگاه های برق سنگین مانند بخاری های بزرگ به خوبی کار نمی کند.

چرا MCB ها به فیوز ترجیح داده می شوند؟
MCBها و فیوزها عملکرد یکسانی دارند، اما MCBها به ویژه برای نیازهای الکتریکی بالا کارآمدتر هستند.

محدوده فعلی برای MCB چیست؟
بر اساس مقررات، MCB ها دارای رتبه جریان ثابت در محدوده 1A-100A هستند.

تفاوت بین MCB و MCCB چیست؟
MCB مخفف کلید مینیاتوری و MCCB مخفف کلید اتوماتیک شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *