دسته‌بندی نشده

سروو موتور چیست و چگونه کار می کند

what-is-servo-motor

وقتی صحبت از درایو موتور به میان می آید، یک سروو موتور است که معمولاً برای انجام این کار استفاده می شود. سروو موتور چیست و چگونه کار می کند؟ سروو موتور محرکی است که شفت آن می تواند در یک موقعیت مشخص قرار گیرد یا سرعت چرخش مشخص را حفظ کند. به عبارت دیگر، شفت سروو را می توان به عنوان مثال با تنظیم موقعیت آن بر حسب درجه یا سرعت چرخش معینی کنترل کرد.

به سادگی بگوییم سروو موتور چیست؟ این یک مکانیسم است که دارای یک سنسور خاص در دستگاه خود است که توسط آن مقادیر مشخصی، یک واحد کنترل و خود موتور ردیابی می شود. وظیفه دستگاه کنترل و حفظ پارامترها در حین کار بسته به سیگنال ارسال شده در یک نقطه زمانی جداگانه است.

اصل کار یک سروو موتور بسیار ساده است. عملکرد دستگاه بر اساس اصل تعامل معکوس با سیگنال های سیستم انجام می شود. سروو درایو زیمنس در یک نقطه زمانی مشخص، پارامترهای ورودی مقدار کنترل را دریافت می کند و آن را در خروجی عنصر تولید شده پشتیبانی می کند. هنگامی که موتور الکتریکی روشن می شود، چرخش محور خروجی شروع می شود. می‌توانید در آینده چیزی را که برای مدیریت آن برنامه‌ریزی شده است، به آن متصل یا وصل کنید.

سروو زیمنس مقدار مشخص شده را دریافت می کند و سپس این مقدار را با مقدار سنسور خود مقایسه می کند. در صورت وجود مغایرت، واحد کنترل به دنبال دستیابی و حفظ مقدار مشخص شده به گونه ای است که با مقدار حاصل از سنسور منطبق باشد.

siemens-servo-motor-1

اصول اصلی ساخت سروو موتور

در واقع، درایو خود یک موتور الکتریکی با گیربکس است، این موتور الکتریکی است که الکتریسیته را به عمل مکانیکی تبدیل می کند. اما سرعت چرخش موتور همیشه برای دستیابی به اهداف مناسب نیست. برای ایجاد امکان کنترل چرخش موتور از گیربکس استفاده می شود. در نتیجه سرعت چرخش شفت خروجی را به مقدار مورد نظر کاهش می دهد. پتانسیومتر نتیجه به دست آمده در خروجی را کنترل می کند.

در یک نسخه شماتیک، قطعات اصلی هر سروو موتور عبارتند از:

  • خود درایو که یک موتور الکتریکی با گیربکس یا وسایل مرتبط است. در آن کاهش سرعت حرکت در صورت بزرگ بودن آن لازم است.
  • یک سنسور بازخورد یا پتانسیومتر که زاویه چرخش شفت را تغییر می دهد.
  • واحدی که مسئولیت مدیریت و قدرت را بر عهده دارد.
  • یک مبدل یا یک ورودی.

 

سروو موتورها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

سروو موتورها برای چه استفاده می شوند – این سوالی است که ما مرتباً در siemens-product با آن روبرو هستیم. به طور مشترک می توانیم بگوییم که این وسیله ای است که زندگی شما را به طرز شگفت انگیزی تغییر می دهد.

سروو موتورها در زمینه های بسیار متنوعی استفاده می شوند، به عنوان مثال، در رباتیک، آنها به مدل سازی حرکات مختلف ربات ها کمک می کنند. درایوهای سرو – یک راه حل موثر برای مکانیسم های حرکت در فضا.

Construction-of-Servo-Motor

آنها را می توان در دستگاه های دقیق، دستگاه های خودکار، سیستم های تولید کننده بردهای مختلف، ماشین های قابل برنامه ریزی، ربات های صنعتی و مکانیسم های دیگر یافت. موتورهای این نوع به دلیل مصرف موثر انرژی و حرکت یکنواخت در صنعت هواپیماسازی بسیار محبوب شده اند.

با توجه به سازگاری سروو موتورهای دیجیتال مدرن، یعنی سروو موتور زیمنس، با رابط های عملیاتی به روز، استفاده از آنها در راه حل های رباتیک برای صنعت ارزشمند است. برای دستیابی به اهداف مختلف رباتیک به کنترل کننده قابل برنامه ریزی آردوینو، می توان یک سروو متصل کرد. اتصال از طریق کابل هایی که از یک سروو موتور می آیند انجام می شود. معمولاً این سه کابل هستند: قرمز؛ قهوه ای یا سیاه؛ زرد، نارنجی یا سفید. کابل قرمز مسئول اتصال سروو سروو است. قهوه ای برای زمین استفاده می شود. زرد به طور مستقیم به برد آردوینو متصل می شود و برای انتقال سیگنال کنترل طراحی شده است.

علاوه بر این، تقریباً هر سروو موتور مدرن می تواند به رابط های عملیاتی دیجیتال مانند Profibus، PROFInet، DeviceNet و دیگران متصل شود. این اجازه می دهد تا از آنها در بسیاری از سیستم های صنعتی که توسط هوش ماشینی کار می کنند استفاده کنید.

انواع سرو موتور

در کنار قابلیت های آنها، هنگام صحبت در مورد کاربرد سروو موتور باید چندین نوع از آن دستگاه ها را در نظر گرفت. به طور کلی، چندین طبقه بندی برای انواع سروو موتورها وجود دارد.

  • دو نوع عمده سروو موتور به دلیل اصل کار آنها وجود دارد که سروو موتورهای AC و DC هستند. سروو موتور AC چیست؟ این موتورها موتورهایی هستند که حتی در دورهای پایین نیز می توانند کارکرد موتور را حفظ کنند. سروو موتور DC چیست؟ این دستگاه ها سرعت موتور و سایر پارامترها را تنظیم می کنند و سرعت چرخش مشخص شده را سریعتر می کنند.
  • یک عامل دیگر برای تقسیم چندین گزینه درایوهای سروو، ویژگی های ساخت آنها است. با توجه به آنها، تمام سروو موتورها به الکترومکانیکی و الکتروهیدرومکانیکی تقسیم می شوند.
  • از طریق انتقال داده ها، تمام درایوهای سروو نیز به دستگاه های آنالوگ و دیجیتال طبقه بندی می شوند. آنها تقریباً از نظر ظاهری با یکدیگر تفاوتی ندارند.

ac-servo-motor

تفاوت اصلی در اصل مدیریت موتور است. در سروو موتورهای آنالوگ، کنترل با یک تراشه خاص انجام می شود، درایوهای سروو دیجیتال دارای یک ریزپردازنده هستند. ریزمدار و ریزپردازنده قادر به دریافت و تحلیل پالس های کنترلی هستند. فقط روی تراشه، آنها معمولاً با فرکانس 50 هرتز و در ریزپردازنده – با فرکانس 200 هرتز و بیشتر عرضه می شوند. در نتیجه، سروو دیجیتال متحرک تر است و برای سیگنال کنترل واضح تر است.

اگر نتایج را در نظر بگیرید، موتورهای سروو گامی به سوی آینده جدیدی برای سیستم‌های صنعتی هستند. با توجه به اجرای فعال اتوماسیون در تولید، آنها اهمیت خاصی پیدا می کنند. و توانایی اتصال چنین سروو به رابط های مدرن برای کنترل سیستم ها می تواند به طور قابل توجهی سرعت فرآیندهای تولید را افزایش دهد، به آنها دقت و قابلیت های تولید را گسترش دهد.

توانایی دستیابی به دقت بالا اغلب به یک عامل تعیین کننده برای استفاده از سروو تبدیل می شود. علاوه بر این، به لطف پیشرفت های دیجیتال جدید، که امکان ارائه راه های مختلف برای برقراری ارتباط با اشیاء را فراهم می کند، سیستم از یک کامپیوتر برای کنترل و پیکربندی استفاده می کند که کار را بسیار ساده می کند. و مهمتر از همه، به دلیل کنترل دقیق چرخش موتور سروو، موتورها به شما اجازه می دهند تا به میزان قابل توجهی صرفه جویی کنید. این یک راه حل کارآمد انرژی است که قبلاً در صنایع نوآورانه ای مانند رباتیک، سیستم های مدیریت تولید خودکار، کنترل کیفیت و سایر صنایع استفاده شده است.

dc-servo-motor

شما می توانید دقیق ترین، مقرون به صرفه ترین و سودآورترین سروو موتورهای تولید شده توسط زیمنس، اشنایدر الکتریک، ABB و سایرین را در فروشگاه اینترنتی الترا-ترید ما دریافت کنید. آیا می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد موتورهای سروو به دست آورید؟ برای دریافت مشاوره کامل در مورد سروو موتورها و کاربرد آنها در صنایع مدرن کافیست با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *